+48 518 082 047
Zestawy fotowoltaiczne

Jak obliczyć moc własnej instalacji fotowoltaicznej?

KATEGORIA: instalacja fotowoltaiczna odnawialne źródła energii panele fotowoltaiczne energia słoneczna PV oze moc instalacji wycena fotowoltaika

Dobrze dobrana moc instalacji fotowoltaicznej jest bardzo ważnym elementem, który w dużej mierze zadecyduje o oszczędnościach i czasie zwrotu inwestycji.

 

Najbardziej korzystna dla nas moc instalacji to taka, która pokryje całkowicie nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Aby to obliczyć musimy znać zużycie energii w naszym domu. Można to zrobić na podstawie starych faktur za prąd lub kalkulatora zużycia energii elektrycznej. 

Przy obliczaniu mocy instalacji fotowoltaicznej dobrze jest też uwzględnić planowane zwiększenie zużycia prądu, które może wynikać ze zmiany ogrzewania wody lub domu na elektryczne czy zakupu nowych urządzeń, takich jak: zmywarka czy założenie np klimatyzacji.


Sposoby obliczania mocy instalacji fotowoltaicznej na podstawie rachunków za prąd

 

Zakładając, że nasza instalacja fotowoltaiczna będzie się znajdowała na typowym domu jednorodzinnym, doboru mocy instalacji PV można dokonać za pomocą prostych wskaźników, opierając się na ilości zużytej energii lub wysokości rachunków tj.:


Każde 1 000 kWh energii elektrycznej zużytej rocznie przekłada się na około ok. 1,25 kWp mocy instalacji PV.


Na każde wydane 100 zł na miesięcznym rachunku należy dobrać 2,5 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej.


Należy jednak pamiętać, że to są tylko ogólne założenia. Dla odpowiedniego doboru mocy do zużycia energii trzeba wykonać symulację uzysków przy danym usytuowaniu instalacji w zależności od kąta nachylenia do powierzchni terenu oraz odchylenia od południa.

 

Trzeba przeanalizować warunki jakie mamy do dyspozycji planując montaż instalacji fotowoltaicznej. Istotna jest strona, w którą panele będą zwrócone. W przypadku występowania zacienienia lub zwrócenia paneli na zachód, moc instalacji powinna być większa niż wcześniej obliczona. 

 

Możliwa do wykorzystania powierzchnia na dachu determinuje ilość zamontowanych na nim paneli słonecznych. Nie zawsze może wystarczyć miejsca na taką ilość paneli, która zaspokoi nasze zapotrzebowanie na prąd. W przypadku, gdy powierzchnia jest zbyt mała należy rozważyć umieszczenie paneli fotowoltaicznych na gruncie.

 

Dla przykładu instalacja fotowoltaiczna 3 kW zajmuje około 13 m2, a taka o mocy 10 kW to już około 45 m2. 

 

Wróć do listy wpisów

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądar