+48 518 082 047
Zestawy fotowoltaiczne

Jak działa instalacja fotowoltaiczna ?

KATEGORIA:

Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. W najprostszym rozumieniu fotowoltaika to zespół urządzeń, dzięki którym możemy pozyskać darmową energię elektryczną ze słońca.

 

Podstawowym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które aby mogły wytworzyć energię łączy się w moduły fotowoltaiczne. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne.

Promienie słoneczne uderzają w zbudowane z ogniw fotowoltaicznych panele zamieniając energię słoneczną w prąd elektryczny (prąd stały). Za pomocą falownika (inwertera) prąd stały przekształcany jest w prąd przemienny.

 

Ogniwa są układami zbudowanymi z materiału półprzewodnikowego, który przewodzi ładunek elektryczny w wyniku działania czynników zewnętrznych m.in. w postaci temperatury lub promieniowania słonecznego.


Magazynowanie energii słonecznej

 

Wyprodukowaną w panelach energię można w całości zużywać na potrzeby własne, gromadząc nadwyżki w akumulatorach, mamy wtedy do czynienia z instalacją off-grid lub przyłączyć instalację do sieci i w niej magazynować nadwyżkę energii (instalacja on-grid). 

Najbardziej popularną instalacją fotowoltaiczną jest instalacja w systemie on-grid. Aby umożliwić funkcjonowanie instalacji w tym trybie, należy podpisać umowę z zakładem energetycznym i zostać prosumentem, czyli jednocześnie producentem i konsumentem energii. System opustu polega na bezgotówkowym rozliczaniu z zakładem energetycznym energii zużytej w budynku i wyprodukowanej z przydomowej mikro elektrowni.

 

Ilość energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną, którą właściciel mikroinstalacji może odebrać z sieci zależy od jej mocy.

Instalacje do 10 kW pozwalają na odebranie 80% energii oddanej do sieci, zaś instalacje powyżej 10 kW umożliwiają odbiór 70% oddanej energii. 

Wróć do listy wpisów

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądar